Zmiana w testowaniu dzieci w wieku przedszkolnym : Nie będą już automatycznie badane

Zalecenia dotyczące badań dzieci w wieku przedszkolnym (poniżej 6 lat) zostały dziś zmienione przez Instytut Zdrowia Publicznego. Zgodnie z zaktualizowaną procedurą, nie wystarczy już, aby dziecko w wieku poniżej 6 lat wykazywało objawy Covid-19, aby przejść badanie przesiewowe.


Warunkiem zlecenia badania jest spełnienie przez dziecko co najmniej jednego warunku: stan kliniczny wymagający hospitalizacji lub bliski kontakt z osobami, które powinny być chronione w przypadku pozytywnego wyniku testu.


Jeśli przedszkolak spełnia te warunki a wynik testu jest pozytywny, to oczywiście należy zrezygnować z pójścia do szkoły i zostać w domu, ale klasa do której uczęszcza funkcjonuje normalnie, ponieważ uważa się, że ryzyko infekcji jest niskie. Z drugiej strony, jeśli u innego dziecka z tej samej bańki lub z tej samej klasy w ciągu dwóch tygodni wystąpią objawy, należy przebadać drugie potencjalnie chore dziecko. Jeśli okaże się, że jest pozytywne, dotknięta klasa jest zamknięta, a wszystkie dzieci wysyłane do domu na kwarantannę. Przetestowany powinien zostać nauczyciel klasy, oraz inne dzieci z klasy, ale tylko wtedy, gdy pojawią się u nich objawy Covid-19 w ciągu dwóch tygodni.


Sytuacja jest jednak inna, jeśli to wychowawca przedszkola ma wynik pozytywny. Wtedy od razu klasa zostaje zamknięta.


rtbf.be

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie