Yves Van Laethem: „Pod koniec tego tygodnia możemy spodziewać się 10 000 przypadków dziennie”

Yves Van Laethem, rzecznik międzyfederalny rozpoczął dziś konferencję prasową od potwierdzenia złych danych z ostatnich dni. „Wszystkie wskaźniki nadal rosną alarmująco we wszystkich badaniach i we wszystkich grupach wiekowych”.


Pod względem liczby zdiagnozowanych przypadków podwajają się co 8 dni, co jest dość szybkim wzrostem. „Jeśli wzrost będzie kontynuowany w ten sposób, możemy zarejestrować pod koniec tego tygodnia 10 000 nowych przypadków dziennie”, wskazuje Yves Van Laethem, podkreślając, że grupa wiekowa 20-29 lat pozostaje najbardziej dotknięta. 260 przypadków odnotowano u osób powyżej 90 r.ż.


Bruksela i Walonia pozostają najbardziej dotkniętymi regionami, nawet jeśli Flandria również zaczyna być bardzo dotknięta, jak w Limburgii, gdzie liczba przypadków podwoiła się w ostatnich dniach. „Region stołeczny Brukseli nadal znajduje się na pierwszym planie, odnotowując średnio 817 nowych przypadków dziennie. Kolejne są Liège i Hainaut”.


Jeśli chodzi o hospitalizacje, liczby znów rosną. „W ostatnią sobotę było 160 nowych przyjęć do szpitala. Średnia z ostatnich 7 dni to obecnie 126 przyjęć dziennie. Co 10 dni podwaja się liczba hospitalizacji”.


"W ubiegłym tygodniu 113 osób zmarło z powodu wirusa COVID w naszym kraju, jest to niepokojące" -podkreśla Yves Van Laethem, który następnie przypomina różne objawy związane z zakażeniem koronawirusem:


Typowe objawy COVID


- Utrata smaku i zapachu, która jest szczególnie wczesna i występuje częściej u młodych ludzi niż u osób starszych.


- Drażniący, suchy i dlatego nieproduktywny kaszel może również wskazywać na zakażenie.


- Zadyszka, ból w klatce piersiowej


Mniej specyficzne objawy związane z COVID


- Gorączka


- Uczucie grypopodobnego stanu.


- Niezwykle znaczące osłabienie mięśni.


- Silny ból głowy, który nie jest typowy dla tego, którego zwykle doświadczasz.


- Biegunka, która wystąpiłaby bez innych przyczyn.


- Ból gardła.


- Katar.


"Co najmniej dwa z tych objawów, mogą świadczyć o tym że jesteś zarażony Covid. Na przykład sam katar prawie nie jest powiązany z COVID” - wyjaśnia Yves Van Laethem.


dhnet.be

0 komentarz