Tysiące osób wróciło do Belgii z czerwonych stref

Z danych „Passenger Locator Form”, obowiązkowego formularza dla każdej osoby, która wjeżdża do Belgii po co najmniej 48-godzinnym pobycie za granicą, wynika, że w ciągu ostatnich kilku dni z obszarów sklasyfikowanych jako czerwone, albo zagrożone epidemią Covid-19, przybyło do Belgii tysiące osób.


Władze otrzymały już ponad 200 000 formularzy a z czerwonych stref przybywa dziennie od 1500 do 2000 osób, które muszą przeprowadzić badanie przesiewowe i przestrzegać 14-dniowej kwarantanny. Ponadto od 7 000 do 9 000 dodatkowych osób codziennie wraca do kraju ze stref pomarańczowych. Zachęca się ich do skontaktowania się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu wykonania badań i poddania się kwarantannie, ale nie jest to obowiązkowe.


Śledzenie osób w kwarantannie jest nadal w fazie rozwoju. „Łącząc dane z śledzenia kontaktów, formularzy podróżujących i laboratoriów, możemy dowiedzieć się, kto nie został jeszcze przebadany” - poinformował sekretarz Międzyresortowej Konferencji ds. Zdrowia Publicznego Pedro Facon


Kontrole wykazały, że wiele osób nie wypełniło formularza przed powrotem. W szczególności dotyczy to osób poruszających się samochodem. Policja skontrolowała w sobotę 51 kierowców na E40 w Adinkerke, z których tylko 18 wypełniło formularz.


Od tego tygodnia funkcjonariusze będą nakładać kary za niewypełnienie formularza.


dhnet.be

0 komentarz