Szkolny blues: „Czuję się uwięziona” - mówi 16-letnia Evy, uczęszczająca do szkoły raz w tygodniu

Czerwony kod wprowadzony w szkołach średnich przytłacza najbardziej uczniów klas II i III stopnia, zmuszonych do uczęszczania na zajęcia w 50%. W rezultacie nastolatkowie są przez większość czasu zamknięci w swoich domach. Niektórzy, rozczarowani, tracą rytm życia. Coraz więcej przedwcześnie kończy naukę.


Nastolatkowie są ofiarami tego kryzysu zdrowotnego. Całe pokolenie cierpi z powodu tej pandemii, która zakłóciła ich codzienne życie, relacje z innymi, ale także naukę. Szkoła była miejscem nauki, ale i kontaktu społecznego, miejscem spotkań. Dla wielu uczniów nie chodzenie do szkoły jest równoznaczne z niedbalstwem i porzucaniem szkoły.


Biurko, komputer i zestaw słuchawkowy i voila. To miejsce, w którym Evy, 16-letnia uczennica, spędza swoje dni prawie zamknięta, ucząc się. „Oto moje miejsce pracy, prawie codziennie od 8:15 do 17:00. To bardzo skomplikowane, ale musimy się do tego przyzwyczaić”, wyjaśnia Evy Gomez, uczennica z Liege.


16-latka próbuje jakoś „przyzwyczaić się” do sytuacji, zatracając rytm życia. „Szczerze mówiąc, nie biorę prysznica przed 16:00, ponieważ nie mam czasu między lekcjami, zadaniami, które muszę zwrócić itp. I nawet śniadanie czy obiad jem bardzo szybko, jest to bardzo nieprzyjemny rytm życia ”, precyzuje Evy.


W wieku 16 lat Evy chodzi do szkoły tylko jeden dzień w tygodniu. W pozostałym czasie lekcje odbywają się zdalnie w formie wideokonferencji. Wzorowa uczennica, ale rozczarowana niekończącą się sytuacją. Żadnych imprez, Evy żyje tylko w rytmie zakazów i lekcji na odległość. Podobnie jak inni młodzi ludzie jej pokolenia.


„Mam wrażenie, że jestem uwięziona i nie mogę nic robić, nie mogę spotykać przyjaciół i wychodzić z domu, myślę, że tracę najlepsze lata młodości”, ubolewa młoda dziewczyna.


Matka, dziewczyny czuje się „bezradna” i nie wie, jak ją wesprzeć w tym trudnym czasie. „Prosi, żebym jej pomogła, ale nie zawsze jest to łatwe, ponieważ pracujemy. Czujemy się trochę bezradni, nie zawsze wiemy, jak ją zmotywować".

rtl.be

0 komentarz