Szczepienia przeciwko koronawirusowi: jak wypada Belgia na tle innych krajów?

Około 700 osób zostało zaszczepionych w domach opieki w Belgii w tym tygodniu podczas fazy testowej. W tej chwili Chiny są krajem najbardziej „zaszczepionym” przeciwko Covid 19, zaszczepiono tam 4,5 miliona osób:


Chiny: 4,5 miliona (stan na 31 grudnia)

Stany Zjednoczone: 4,23 mln

Izrael: 1,09 miliona

Wielka Brytania: 1 milion (stan na 1 stycznia)

Niemcy: 188.553 (stan na 1 stycznia)

Włochy: 72.397

Rosja: 52.000 (stan na 22 grudnia)

Portugalia: 16.701 (stan na 29 grudnia)

Grecja: 3.001

(...)

Belgia: 700 osób (stan na 2 stycznia)

Francja: 352 (stan na 31 grudnia)


Dla porównania do Niemiec, Francji i Belgii szczepionki zostały dostarczone w tym samym czasie, pod koniec grudnia. Niemcy już przejęły dużą przewagę nad pozostałymi dwoma krajami.


W Belgii szczepienia ludności na dużą skalę rozpoczną się 5 stycznia, a co tydzień będzie dostarczanych około 87 000 dawek szczepionki. Kampania szczepień przeciwko COVID-19 symbolicznie rozpoczęła się w zeszły poniedziałek w trzech domach opieki w Mons, Brukseli i Puers-Saint-Amand. Drugi test pilotażowy odbył się również w środę w czterech domach opieki w Brabancji Flamandzkiej, w Rotselaar, Binkom, Wezembeek-Oppem i Leuven. W sumie szczepionkę otrzymało 700 osób. Wystąpiły łagodne skutki uboczne, takie jak bóle głowy, niewielki wzrost temperatury lub niewielkie objawy grypy.


W tej chwili jedyną szczepionką, która jest oficjalnie na rynku jest Pfizer / BioNTech, w przyszłym tygodniu prawdopodobnie zostanie zatwierdzona druga - Moderna. Jeśli tak się stanie Belgia powinna mieć pierwsze jej dawki pod koniec stycznia.


W Stanach Zjednoczonych pierwsza zaszczepiona osoba, nowojorska pielęgniarka, została zaszczepiona 14 grudnia, jakieś dziesięć dni wcześniej niż w Belgii.


Należy również pamiętać, że wiele krajów nie rozpoczęło jeszcze kampanii szczepień, wciąż czekając na dostawę szczepionek.


W sumie na całym świecie zaszczepiono prawie 10 milionów ludzi.


rtl.be0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie