Siedmiu zaszczepionych mieszkańców domu opieki w Zaventem zmarło na nowy kolumbijski wariant

Siedmiu mieszkańców domu opieki Ter Burg w Zaventem zmarło w ciągu dwóch tygodni po zarażeniu się nowym wariantem koronawirusa. Wszyscy byli w pełni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi.


Pierwsze dwie infekcje wykryto 16 lipca na oddziale dla pacjentów z demencją, którzy zostali poddani kwarantannie. W sumie doszło do 20 zakażeń.


Spośród siedmiu pacjentów, którzy zmarli, niektórzy byli już w złym stanie zdrowia, podczas gdy inni radzili sobie stosunkowo dobrze.


Zarażeni mieszkańcy domu opieki, a także cały personel – z wyjątkiem jednego studenta – byli w pełnie zaszczepieni. „Nie mamy pojęcia, w jaki sposób wirus przedostał się na oddział”, - oznajmił kierownik placówki, Kathleen Boydens.


Badania przeprowadzone przez zespół z KU Leuven wykazały, że jest to kolumbijska odmiana koronawirusa, nowa i wciąż niezbyt obecna w Belgii. „Wiemy, że ten nowy wariant jest w Belgii od końca czerwca, ale w bardzo niskim procencie”, wyjaśnia wirusolog Marc Van Ranst. Dla tego wariantu zidentyfikowano dwadzieścia ognisk skażenia, które według eksperta należy bardzo uważnie śledzić, ponieważ pojawił się on już również w innych krajach.

https://www.sudinfo.be/id409585/article/2021-08-06/sept-residents-vaccines-dune-maison-de-repos-zaventem-decedent-du-nouveau