Rada Bezpieczeństwa Narodowego przesunęła decyzje dotyczące 5 fazy wyjścia z "lockdown"

W środę 15 lipca Rada Bezpieczeństwa Narodowego spotkała się ponownie. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po tym spotkaniu, premier Sophie Wilmès ogłosiła, że ​​Belgia nie ma na razie zielonego światła niezbędnego do przejścia do 5 fazy. Oceniła również, że ​​liczby dotyczące epidemii nie zmierzają we właściwym kierunku. Nowa analiza sytuacji zdrowotnej i nowa konferencja prasowa odbędą się w przyszłym tygodniu.


Premier wróciła do faktu, że liczba nowych infekcji rośnie. W szczególności nowe przypadki pojawiają się ponownie we Flandrii. "Epidemia nasila się i to nie jest dobre. Noszenie maski pozostaje zatem obowiązkowe we wszystkich miejscach publicznych, w tym w kinach”, dodała Sophie Wilmès. „W przyszłym tygodniu, w czwartek, 23 lipca, sprawdzimy, czy możemy kontynuować wyjście z lockdown i przejść do 5 fazy".


Biorąc pod uwagę sytuację zdrowotną w Belgii, kontakty społeczne są nadal ograniczone do 15 osób tygodniowo. Czwartkowe spotkanie będzie dotyczyć kontaktów społecznych, otwarcia nocnych klubów oraz powrotów z wakacji.


„ Jeśli w przyszłym tygodniu, utrzyma się ta negatywna tendencja, nie będziemy mogli przejść do 5 fazy, a w przyszłości konieczne będą surowsze środki, jesteśmy gotowi je podjąć, jeśli będzie taka konieczność".


Sophie Wilmès wyjaśniła również, że Belgia przygotowuje się na potencjalną nową falę: „W ciągu kilku miesięcy zdobyliśmy imponującą wiedzę fachową w zakresie przepisów sanitarnych. Współpracując ze światem medycznym i naukowym, odkryliśmy nasze mocne ale i słabe strony, które staramy się poprawić ”.

"Jesteśmy w pierwszej dziesiątce krajów na świecie, które wykonały najwięcej testów na milion mieszkańców”, chcemy utrzymać zdolność testową od 30000 do 40000 testów dziennie".

"Mamy duży zapas masek. Do końca sierpnia będziemy mieli 200 milionów masek chirurgicznych, 33 miliony masek FFP2, 5 milionów dodatkowych masek materiałowych, oprócz tych już dostępnych. Udoskonaliliśmy także plan awaryjny w szpitalach, a regiony nadal doskonalą strategię interwencji w przypadku wybuchów epidemiologicznych, w szczególności za pośrednictwem jednostek mobilnych gotowych do bardzo szybkiej interwencji ”, wyjaśnia Sophie Wilmès


rtbf.be

foto:Credit: Belga

0 komentarz