Mniej hospitalizacji i zgonów- Kolchicyna niedrogi lek, zmniejsza ryzyko powikłań związanych z Covid

Kolchicyna, lek przeciwzapalny stosowany m.in.w leczeniu dny moczanowej, jest również skutecznym wczesnym leczeniem zmniejszającym ryzyko powikłań związanych z chorobą Covid-19 - takie są wnioski z badania klinicznego COLCORONA przeprowadzonego przez Montreal Heart Institute.


Autorzy badania mówią: „To ważne odkrycie naukowe sprawia, że ​​kolchicyna jest pierwszym na świecie doustnym lekiem, który może leczyć pacjentów w fazie przedszpitalnej”.


Dla Nicolasa Dauby'ego, specjalisty chorób zakaźnych w CHU Saint-Pierre i specjalisty z tytułem doktora FNRS, jest to ewidentna rewolucja. „To pierwszy lek, którego wczesne zażywanie zmniejszyłoby śmiertelność, ale także ryzyko hospitalizacji”.


Badanie Colcorona przeprowadzone na 4488 pacjentach wykazało, że kolchicyna zmniejszyła ryzyko zgonu lub hospitalizacji - „U pacjentów z potwierdzoną diagnozą Covid-19 kolchicyna spowodowała zmniejszenie liczby hospitalizacji o 25%, potrzebę wentylacji o 50% i zgonów o 44%”.


Belgijski lekarz przetestował już kolchicynę w marcu. Pierre Lemaire sam poddał się leczeniu - „Zawsze będę pamiętał ten wieczór, pielęgniarka przyszła zmierzyć mi temperaturę, znowu miałem 39 ° C, powiedziałem, dość i zacząłem brać kolchicynę. Następnego dnia nie było temperatury i nigdy nie wróciła. 48 godzin później wróciłem do domu ”.


Przekonany o jego skuteczności na podstawie własnych doświadczeń, Pierre Lemaire przepisywał ten lek swoim pacjentom. „Dzięki temu leczeniu w wielu przypadkach udało się uniknąć nieszczęśliwego zakończenia- powiedział. Lekarz zwraca uwagę na jeszcze jedną zaletę, bardzo niski koszt leczenia: 5 euro.

rtbf.be

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie