Koronawirus : Typowy profil hospitalizowanych pacjentów

W różnych szpitalach w kraju przebywa obecnie 7231 osób z koronawirusem. Ale kim oni są? Przeciętny pacjent okazuje się być 70-letnim otyłym mężczyzną.


Przy pierwszej fali średni wiek wynosił 71 lat. Dziś podobnie 70 lat, chociaż jeszcze dwa tygodnie temu 30% pacjentów znajdujących się na intensywnej terapii miało około czterdziestu, pięćdziesięciu lat, natomiast odkąd druga fala naprawdę uderzyła jest coraz więcej starszych pacjentów i często trafiają oni do szpitala w bardzo poważnym stanie.

W zeszłym tygodniu średnia wieku osób hospitalizowanych w szpitalu UZ Brussel wynosiła 63 lata, średnią obniżyła hospitalizacja wielu osób a także dziecka.


Otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka. Większość pacjentów przyjętych na intensywną terapię to mężczyźni z BMI powyżej 31. Badania z 2018 roku pokazują, że w Belgii 49% dorosłych ma nadwagę, a 16% to osoby otyłe.


Przeciętnie większość pacjentów jest otyła, ma wysokie ciśnienie, czasami również cukrzycę. Jednak jeden na trzech pacjentów nie ma żadnej historii medycznej i do chwili przyjęcia do szpitala był w doskonałym stanie zdrowia, o prawidłowej wadze.


W porównaniu z pierwszą falą, mniej pacjentów trafia na intensywną terapię. Obecnie średnio jedna osoba na pięć lub sześć. Jest mniej pacjentów, którzy wymagają intubacji, ale wszyscy pacjenci potrzebują tlenu. Pobyt w szpitalu również jest krótszy niż przy pierwszej fali. Obecnie pacjenci spędzają średnio sześć dni w szpitalu, w porównaniu do 10 przy pierwszej fali. Ma to związek z zastosowaniem kortykosteroidów. U wielu pacjentów powodują one poprawę i szybki powrót do zdrowia. W przypadku pacjentów, u których lek nie działa hospitalizacja trwa co najmniej dwa do trzech tygodni.


.7sur7.be

0 komentarz