Kontakty towarzyskie, maska, kwarantanna, podróże, testy - decyzje Rady Bezpieczeństwa Narodowego

  • Bańka kontaktowa 5 osób (miesięcznie) jest nadal zalecana przez ekspertów, ale nie jest już obowiązkowa. "Możesz spotkać się z kim chcesz, ale musisz przestrzegać bezpiecznych odległości i unikać bliskiego kontaktu. Jeśli nie możesz zachować dystansu, załóż maskę".


  • Nadal zabronione są spotkania więcej niż w 10 osób w tym samym miejscu w tym samym czasie (nie licząc dzieci). "Jeśli organizujesz przyjęcie, liczba gości musi ograniczać się do maksymalnie 10 osób (bez dzieci)".


  • Od 1 października maska ​​nie będzie już obowiązkowa na zewnątrz, z wyjątkiem bardzo ruchliwych miejsc, w których nie można zachować bezpiecznych odległości. Miejsca te określane zostaną przez władze lokalne. To samo dotyczy takich miejsc jak na przykład transport publiczny, sklepy lub kina;


  • Nowe zasady kwarantanny - "Jeśli masz objawy COVID, należy skontaktować się z lekarzem i natychmiast poddać się siedmiodniowej kwarantannie, robiąc jak najszybciej test. Jeśli wynik testu jest pozytywny: kwarantanna trwa. Jeśli wynik testu jest negatywny: gdy tylko pozwala na to sytuacja kliniczna, możesz zostać zwolniony z kwarantanny. Kwarantanna obowiązuje również, jeśli nie masz żadnych objawów, ale miałeś bliski kontakt z osobą pozytywną. Gdy tylko się dowiesz, że miałeś kontakt z osobą zarażoną, musisz natychmiast poddać się 7 - dniowej kwarantannie, licząc od ostatniego dnia, w którym miałeś bliski kontakt z osobą zarażoną.


  • Podróże - Obecnie kwarantanna dotyczy podróżnych powracających ze „stref pomarańczowych” i „stref czerwonych. Od tego piątku, 25 września, wyjazd do tych stref będzie stanowczo odradzany ale nie zabroniony. Po powrocie z „pomarańczowej strefy”, test Covid nie będzie już obowiązkowy. Podróżni powracający z „czerwonej strefy” będą musieli poddać się kwarantannie od pierwszego dnia powrotu (przez 7 dni) i przystąpić do testu w dniu 5. Instrukcje te nie dotyczą osób, które przebywają w czerwonej strefie krócej niż 48 godzin.


  • Imprezy publiczne: 200 osób w pomieszczeniach i 400 na zewnątrz (z wyjątkami, takimi jak niektóre wydarzenia sportowe).


  • Powstanie barometr epidemii dla prowincji i regionów. Będzie on oparty głównie na ewolucji liczby hospitalizacji.

sudinfo.be

0 komentarz