Horeca, kontakty, spotkania, szczepienia, maski...co zmieni się od 1 września

Biorąc pod uwagę niski wskaźnik szczepień, ustalone środki nie dotyczą Regionu Stołecznego Brukseli, przynajmniej do 1 października.


Horeca


► Od 1 września wszystkie obowiązujące środki zostaną zniesione. Liczba osób przy stole nie będzie już ograniczana, nie będzie już konieczne przestrzeganie odległości co najmniej 1,50 metra między każdym stołem. Będzie można również wypić drinka w barze. Ograniczone godziny zamknięcia i otwarcia nie będą już obowiązywać. Obowiązek noszenia maski zostaje utrzymany w chwili przemieszczania się.


Kluby nocne/Dyskoteki


► Dyskoteki, kawiarnie i kluby nocne mogą zostać ponownie otwarte od 1 października. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość powietrza, wentylację oraz liczbę osób w zależności od powierzchni lokalu. Bilet Bezpieczeństwa Covid (Covid Safe Ticket) nie obowiązuje w przypadku wstępu na dyskoteki, do klubów itd. Dotyczy on imprez, gromadzących ponad 200 osób w pomieszczeniach i ponad 400 na zewnątrz.

W przypadku imprez prywatnych, takich jak np. wesela, w odróżnieniu od klubów nocnych, taniec będzie dozwolony od 1 września.


► Zostają zniesione ograniczenia dotyczące ślubów, pogrzebów, indywidualnych lub zbiorowych wizyt w budynku przeznaczonym do kultu. Noszenie maski zostaje utrzymane.


Kontakty


► Nie będzie już żadnych ograniczeń w przyjmowaniu osób w domu lub w zakwaterowaniu turystycznym.


Obowiązkowe szczepienie personelu medycznego


► Komitet Konsultacyjny zwraca się o zbadanie, na jakich zasadach można by wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla wszystkich świadczeniodawców opieki, w tym osób samozatrudnionych, zarówno w sektorze ambulatoryjnym, jak i w placówkach opiekuńczych.


Telepraca


► Telepraca zalecana jest jedynie w Brukseli


Noszenie maski / dystans


► Noszenie maski i przestrzeganie bezpiecznej odległości półtora metra pozostają ważnymi narzędziami w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa. Dlatego noszenie maski pozostaje obowiązkowe w całym szeregu sytuacji, w szczególności w transporcie publicznym i na dworcach, w sklepach i centrach handlowych, w salach konferencyjnych, na targach, audytoriach, miejscach kultu, sądach, bibliotekach i na imprezach. W ruchliwych miejscach, takich jak ulice handlowe, coroczne targi i jarmarki. Noszenie maski pozostaje obowiązkowe, zgodnie z ustaleniami władz lokalnych.

https://www.sudinfo.be/id412143/article/2021-08-20/comite-de-concertation-horeca-monde-de-la-nuit-contacts-rassemblements