Godzina policyjna,zakaz zgromadzeń,zamknięte szkoły:Europa próbuje spowolnić nową falę koronawirusa

Zamknięto restauracje i kawiarnie w Belgii, godzina policyjna dla 20 milionów Francuzów, zakaz spotkań w Londynie, zamknięte szkoły w Polsce: w Europie w sobotę weszły w życie drakońskie środki w nadziei na powstrzymanie drugiej fali pandemii z Covid-19.


U nas w Belgii od poniedziałku od północy do 5 rano będzie obowiązywała godzina policyjna, a kawiarnie i restauracje będą musiały być zamknięte na co najmniej na miesiąc. Kraj właśnie przekroczył próg 200 000 przypadków, a szpitale są przepełnione.


Sytuacja jednak pogarsza się na całym kontynencie, a liczba nowych zakażeń wzrosła w tym tygodniu o 44%, co wystarczy, aby Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała sytuację za „bardzo niepokojącą”.


We Francji, gdzie liczba zarażeń osiągnęła w sobotę nowy rekord, 32 000 nowych przypadków odnotowano w ciągu 24 godzin, w kilkunastu dużych miastach, w tym w Paryżu i jego przedmieściach, obowiązuje teraz cisza policyjna od 21:00 do 6:00. przez co najmniej cztery tygodnie.


Ulice francuskiej stolicy stopniowo zamarzały w ciszy, sytuacji, której Paryż nie miał od 1961 roku.


W Wielkiej Brytanii, najbardziej pogrążonym w żałobie kraju w Europie (43 429 zgonów, 15 000 nowych przypadków w piątek), władze zaostrzyły również restrykcje: w Londynie i na kilku innych obszarach, zabronione są spotkania z rodziną i przyjaciółmi.


W Irlandii Północnej puby i restauracje są zamknięte na miesiąc, a ferie szkolne zostały przedłużone.


W Niemczech, które odnotowały 7 830 nowych przypadków w ciągu 24 godzin - rekord dla kraju - Angela Merkel poprosiła o maksymalne ograniczenie kontaktów społecznych.


Nowe ograniczenia wchodzą również w życie w Warszawie i innych dużych miastach w Polsce: zamknięte zostaną gimnazja i liceum, aby praktykować naukę na odległość, restauracje będą musiały być zamykane o 21:00, ceremonie weselne są zakazane.


W Czechach, które mają najwyższy wskaźnik zakażeń i zgonów na 100 000 mieszkańców kontynentu, rząd zwrócił się do wojska o wybudowanie poza Pragą szpitala polowego na 500 łóżek.


Na całym świecie wszystkie wskaźniki są na minusie: od początku pandemii zidentyfikowano co najmniej 1 105 691 zgonów i prawie 39,4 miliona infekcji.


Włochy, które już mocno ucierpiały, zgłosiły w piątek 10010 nowych przypadków, co jest absolutnym dziennym rekordem, podczas gdy bary i restauracje są zamknięte od północy w Lombardii, a w tym tygodniu zdecydowano zamknąć szkoły.


Stany Zjednoczone to najbardziej pogrążony w żałobie kraj na świecie (co najmniej 219 154 zgonów, następnie Brazylia - 153 675 i Indie 112 998.


Republika Południowej Afryki, najbardziej dotknięty kraj afrykański, przekroczyła w piątek próg 700 000 przypadków i 18 370 zgonów. Stanowi to 43% przypadków odnotowanych na kontynencie.


sudinfo.be

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie