Eksperci pełni nadziei „W tym tempie Belgia zostanie zaszczepiona do końca 2021 r.”

Po Pfizer i BioNTech, które ogłosiły szczepionkę skuteczną w 90%, Moderna ogłosiła również, że opracowała szczepionkę o 94,5% skuteczności. Dla Johana Neytsa, wirusologa z KU Leuven, jest to pełna nadziei wiadomość od dwóch farmaceutycznych gigantów.


„90% lub 94%: nie robi dużej różnicy. Ale to są dwie liczby, które dają nam dużo nadziei"


„To ogromny krok naprzód, zarówno w dziedzinie nauki, jak i zdrowia publicznego. To wyjątkowe, że wszyscy - firmy farmaceutyczne, ośrodki badawcze i organy regulacyjne - traktują priorytetowo rozwój szczepionek i pracują nad nimi dzień i noc. " - dodaje Pierre'a Van Damme'a z Uniwersytetu w Antwerpii:


Obaj eksperci są zgodni, że badania przeprowadzone na szczepionkach Covid-19 są wiarygodne. Wszystko zatem wskazuje na to, że skutki uboczne szczepionki Moderna są bardzo ograniczone. 10% pacjentów stwierdziło, że odczuwa zmęczenie, a 9% ból mięśni. Mniejszość odczuwała bóle głowy, bóle stawów i zaczerwienienie spowodowane infekcją, co jest zjawiskiem normalnym po szczepieniu.


Dlatego Moderna rozpocznie produkcję swoich szczepionek, jeśli władze amerykańskie zatwierdzą projekt. W tym roku w USA zostanie wyprodukowanych 20 milionów szczepionek, a w przyszłym roku oczekuje się od 500 milionów do miliarda dawek. W przeciwieństwie do szczepionki BioNTech, która może być przechowywana w lodówce do pięciu dni, szczepionkę Moderna można przechowywać w lodówce do 30 dni.


Flamandzcy wirusolodzy optymistycznie podchodzą do szczepień : „Możliwe, że do końca roku 2021 będzie zaszczepiona cała Belgia. Drażliwa kwestia osób, które nie chcą się szczepić, pozostaje do rozstrzygnięcia ... „Ważne będzie, aby zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie wolą się nie szczepić, i sformułować jasne odpowiedzi na ich pytania. Naprawdę ważne jest, abyśmy przekonali do tego jak najwięcej osób, bo to kwestia solidarności. Będą osoby, które nie będą mogły się zaszczepić, na przykład z powodu leczenia raka. Szczepiąc się chronisz nie tylko siebie, ale także innych ”- podsumowuje ekspert.


sudinfo.be