Czy w ostatnim czasie w twoim domu zauważyłeś więcej pająków? - Specjalista wyjaśnia

Są wszędzie. Twoje włosy stają dęba na widok ich owłosionych łap. Ku rozgoryczeniu arachnofobów wrzesień i październik są często synonimem nieprzyjemnych spotkań z niechcianymi współlokatorami, pająkami. Specjalista od tych małych zwierząt, mieszkających w czterech rogach naszych domów, Koen Van Keer jest częścią Belgijskiego Towarzystwa Arachnologicznego i obala mit dotyczący sezonu pająków.

Prawdziwy sezon pająków to wiosna. Ale w tym sezonie „głównie małe pająki żyją na zewnątrz, więc nie zauważamy ich tak bardzo” – mówi Koen Van Keer. Pod koniec lata pojawia się kolejne zjawisko, które dotyczy innych pająków, tych w naszych domach. „Samce pająków domowych, które były w swoich sieciach od wiosny, są teraz dorosłe. Opuszczają swoją sieć i wędrują po domu w poszukiwaniu samic pająków, z którymi mogą się kopulować. I tak, czasami trafiają do wanny lub zlewu, gdzie oczywiście wolałbyś ich nie widzieć. ”, dodaje ekspert.


Liczba pająków spadła podobno o 90% w ciągu ostatnich 40 lat. Według Koena Van Keera wynika to prawdopodobnie ze zmian klimatycznych. „Pająki żywią się głównie owadami latającymi, a ich liczebność w tym czasie spadła o 75%. Jednak w tym roku prawdopodobnie będzie ich więcej. „Jest to spowodowane wyjątkowo mokrą wiosną i latem, co oznacza, że ​​kwitnie roślinność i rośnie liczba latających owadów. W tym sensie pająki są dobrym barometrem: jeśli zdobyczy jest dużo, pająków będzie też więcej. "


Specjalista uspokaja arachnofobów, okres nie trwa długo. Pod koniec października znikną. Ale co robić w międzyczasie? „Zostaw ich w spokoju” – radzi Koen Van Keer. „Musisz myśleć o swoim domu jak o ekosystemie. Pająki utrzymują go w równowadze. Chociaż rozumiem, że wielu ludziom trudno to zaakceptować. W każdym razie nie panikuj: w Belgii nie ma pająków, których należy się bać. "

https://www.sudinfo.be/id415599/article/2021-09-09/vous-avez-plein-daraignees-chez-vous-ces-derniers-jours-voici-ce-quil-se-passe