Polak na Wyspach skazany za handel ludźmi. Bił i zmuszał do pracy po 20 godzin. Ofiary to Polacy


Policja z brytyjskiego Nottingham opublikowała nagranie z uwolnienia jednego z dwóch niewolników Edwarda Z. Byli zmuszani do pracy po 20 godzin dziennie i przetrzymywani w skandalicznych warunkach. Ich oprawca, 42-letni Polak, właśnie został skazany za handel ludźmi.

Edward Z. został skazany na 40 miesięcy więzienia za handel ludźmi. Śledczy dowiedli, że mężczyzna w latach 2013-2017 wykorzystywał dwóch Polaków do niewolniczej pracy.

- Wykorzystał ich trudną sytuację życiową: bezdomność, uzależnienie od alkoholu i brak znajomości języka angielskiego. To zrobiło z nich doskonałe ofiary - poinformował Mike Ebbins z policji w Nottingham, która prowadziła śledztwo.

Pierwszy mężczyzna przyjechał do Wielkiej Brytanii w 2008 roku. Z powodu długu trafił do kuzyna swojego wierzyciela, Edwarda Z. Miał u niego odpracować 800 funtów.

- Tam był wykorzystany do niewolniczej pracy przy produkcji kartek okolicznościowych. Pracował 20 godzin dziennie, od 8 rano do 4 w nocy. Choć miał zarabiać 300 funtów tygodniowo, za swoją pracę otrzymywał jedynie papierosy, alkohol i 10 funtów - poinformował Ebbins.

Policja z Nottingham poinformowała, że Edward Z. zamykał swoich pracowników na noc. Musieli oddawać mocz do plastikowej butelki, by nie obudzić jego i jego żony.

W 2015 roku za pośrednictwem agencji pracy Z. znalazł ofierze inną pracę, a także na jej nazwisko założył konto w banku. Pieniądze, które na nie wpływały, zabierał jednak dla siebie. Mężczyźnie udało się uciec w 2016 roku po tym, jak oprawca pobił go drewnianą deską. To była jego trzecia próba ucieczki.

Od tamtego czasu żył jako bezdomny. W końcu trafił do ośrodka dla imigrantów w Gatwick. Tam opowiedział swoją historię, a pracownicy wezwali policję. Gdy przyjechali funkcjonariusze, opowiedział im o Edwardzie Z.

Policja wkroczyła do domu Z. w Nottingham 31 maja. Na strychu funkcjonariusze zastali kolejnego niewolnika. Spał na podłodze, przykryty kurtką. Policja udostępniła w internecie nagranie z tej interwencji.

- Ta ofiara przyjechała do Nottingham w 2015 roku i potrzebowała zakwaterowania. Polak usłyszał, że Edward Z. ma do wynajęcia pokój, więc się do niego zgłosił. 42-latek zmusił go jednak do niewolniczej pracy, pozbawiając kontroli nad finansami i płacąc jedynie 70 funtów tygodniowo - powiedział Ebbins.

http://wiadomosci.gazeta.pl


0 komentarz